NASIL SORU BANKASI SEÇMELİYİZ

Kitap seçimi tavsiye listesi oluşturmadık çünkü her bireyin ihtiyaçları farklıdır ve bireysel bir listeleme yapmak gerekmektedir. Öncelikle kendimizi tanımalıyız, sonra ihtiyacımıza uygun kitap türünü seçmeliyiz.

Birinci olarak konu eksikliklerimiz varsa konu anlatımlı bir kitapla başlamalıyız. bu kitabın en önemli özelliği bolca çözümlü soru olmasıdır. Öğrencilerimizdeki en büyük eksiklik çözümlü sorulara bakmamalarıdır. Halbuki bu sorular konuların en can alıcı sorularıdır ve çok önemlidir.

İkinci önemli olansa doğru soru bankası seçimidir. Bu konuda seviyemizi bilen bir öğretmenimizden tavsiye istemeliyiz. Burada  kulaktan dolma tavsiyeler ne yazık ki hem veliler hemde bazen öğretmenler tarafından yapılabilmektedir. Örneğin bir yayın evi çok zor diye tavsiye edilebilmektedir. Ancak tavsiye eden o kitabı bitirmemiş yada sadece velimiz zor dendiği için alabilmekte,  aslında kitabın zor olmasının ana faktörü müfredat dışı olması olabilir. 5. sınıf kitabında problemler konusuna  8. sınıf problemi koyduğunuzda sorular zor değil imkansızlaşır. Mümkünse önce çerez matematik, kolay matematik tarzı başlıklı kitaplar seçilip hız artırmalı ve soru çözümümüzü artırmalıyız.

Üçüncü dikkat edilecek husus tek kitap almaktan mümkün oldukça uzak durun her dersten her konudan sadece bir test olmasından sa tek ders olduğunda daha ince olduğundan öğrenci gözünde bitirilebilirliği daha fazladır ve her konudan bolca soru içermektedir . Fasiküller de burada tavsiye edilebilir ama ben tercih etmiyorum.

Bu bilgiler ışığında istediğiniz kitabı seçin ancak kırtasiyeye gidip hangisini alayım demekten sakının ya en pahalısı yada en az satanla çıkmanız mümkün. ( Bu arada işini çok iyi yapan eğitim mezunu kırtasiyecilerimiz de yok değil)