NASIL KİTAP SEÇMELİYİM

KİTAP SEÇMENİN İNCELİKLERİ

Öncelikle her insanın ilgi alaka duyduğu konular farklıdır. Kişilik özelliklerimiz, yıllara göre sevdiğimiz renkler mevsime göre sevdiğimiz dinlediğimiz şarkılar bile değişir. Dolayısıyla kitap tercihlerimiz bile sürekli değişebilir. Peki etkin kitap okumak için neler yapabiliriz. Kitap tercihlerimizi neler etkiler.

Başlangıç olarak benim en çok sevdiğim yöntem kitapçıya gidip kitaplara dokunmak. Onların ciltlerini kapaklarını arka sayfa özetlerini ve bazen ön sözlerine bakmak. Bu şekilde kitapla bir bağ kurarak onu okumayı ona karşı bir borç biliyorum. Ama yeni başlıyorsak ve etrafımızda ne  yazık ki Türkiye’deki bir çok ilçede böyle kitapçı yoksa internetten sipariş vermek. Bunu yapacaksak önce ilgi duyduğumuz türlerin best seller ( en çok satan) olanlardan başlanabilir. Bir kitabın çok satması iyi olduğu veya bizi sürükleyeceği manasına gelmese de elle tutulur bir kitleyi etkilediği manasına gelir. Yani bu kitapta iş var demektir. Tabi bunu ilgi alanınızdaki best  seller’a baktığınızı düşünerek söylüyorum. Kitap tercihinde yaş ve cinsiyet faktörü de çok önemlidir. 13-17 yaşındaki bir genç erkek aile yapısına da bağlı olarak tarihi veya fantastik kitaplardan hoşlanabilirken aynı yaş grubundaki kız öğrenciler daha çok aşk veya gençlik romanlarına merak salabiliyor. Ama her zaman revaçta olan içinde merak uyandıran gizem, dedektiflik romanları da mevcuttur. Klasikler denince akla hep eskimiş romanlar gelir ama Tolstoy’un eserleri hiç eskimez veya Cengiz Aytmatov gibi bir üstadın kitapları. Ernest hemingway’in silahlara vedası asla eskimez. Isaac Asimov’dan öğrendiğimiz robotların üç yasası. Yinede yeni yazarlarında hakkını yememek lazım. Dan Brown hayallerimizi zorlayan kitapları var. Belki genç yetişkinlere hitap etsede Robin Sharma ermiş sörfçü ve patronu hayata nasıl bakmamız gerektiği ve hayatımızın önemini kavrama adına çok önemli eserler Afgan yazar Halit Hüseyin’in eserlerinin bizleri bambaşka hayatlara götürmesi daha adını burada sayamayacağım binlerce yazarın milyonlarca kitabı.

Ne seçerseniz seçin Paulo Coelho’nun Simyacısı’nın hayatını değiştirmesi gibi sizi alsın dünyanın öbür ucuna götürsün ama asla unutmayın gerçek hazine zaten yanı başınızda.